Na površinskom kopu „Drmno” u Kostolcu danas je počeo transport novog savremenog bagera u koji je uloženo skoro 100 miliona dolara, a koji će omogućiti povećanje godišnje proizvodnje uglja u tom rudniku sa devet na 12 miliona tona.

Na predstavljanju novog bagera dugačkog 150 metara i teškog 3.200 tona, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da je cilj da nakon 2023. proizvodnja uglja u Srbiji dostigne 45 miliona tona godišnje, te da je novi bager od izuzetnog značaja za razvojne planove i deo je stragegije povećanja proizvodnje uglja na „Drmnu” u sklopu izgradnje Bloka B 3 Termoelektrane „Kostolac B”.

„To je deo našeg ukupnog aranžmana s Kinom u kome je kineski CMEK naš partner. Sve aktivnosti odvijaju se predviđenom dinamikom. Pred nama je izazov da nastavimo tu dinamiku i u roku završimo Blok B 3”, rekao je ministar.
Antić je rekao da će ove godine u Srbiji biti proizvedeno 38 miliona tona uglja, u narednoj fazi planirano je 40 miliona tona, a kada novi bager na kopu „Radljevo” u Kolubari bude radio u punom kapacitetu, proizvodnja će dostići 45 miliona tona godišnje.
To su, navodi, planovi EPS-a koji će ostati najznačajniji deo srpske ekonomije i industrije i najjači igrač u toj branši u jugoistočnoj Evropi.
„Ove godine ćemo proizvesti 38 miliona tona uglja. Ulazimo u fazu ozbiljnih investicija koje će nas dovesti do značajnog rasta proizvodnje uglja i električne energije u Srbiji”, rekao je Antić i naglasio da je optimista i da je uveren da će ambicizni planovi biti ostvareni.

Naveo je da će se ove godine ući u nabavku velikih sistema za kop „Radljevo” za koji kaže da je ključna razvojna komponenta proizvodnje uglja u Kolubari i koja će biti deo ukupne sigurnosti snabdevanja i ugljem i električnom energijom.
Ponosan je, dodao je, što srpske kompanije pokazuju spremnost da učestvuju u velikim, zahtevnim i razvojnim projektima poput sistema koji je danas osposobljen za rad na kopu „Drmno”.
„I u narednom periodu, u velikim projektima ozbiljno računamo na srpske kompanije”, rekao je Antić i dodao da je privilegija da je na ovom projektu radio i nemački „TisenKrup”, koji je u svojoj oblasti rada jedan od lidera na svetskom tržištu.

V. d. direktora EPS-a Milorad Grčić naglasio je da je proizvodnja uglja jedan od najvažnijih faktora u EPS-u, a proizvodnja električne energije u termo sektoru jeste ono što daje stabilnost energetskom sektoru u Srbiji.
„EPS se oslanja na Kolubaru i ‘Drmno’. ‘Drmno’ je projektovano da proizvodi devet miliona tona uglja godišnje, a s novim sistemom dostići će između 12 i 13 miliona tona. Gradimo novi 350 megavatni blok i neophodna je veća količina uglja”, rekao je Grčić.
Objasnio je da je bager deo sistema koji uključuje i traku i odlaganje, njegov kapacitet je 6.600 metara kubnih na sat, kretaće se u dužini od 6,5 kilometara, a mesec dana biće u probnom radu.
Grčić kaže da je EPS obezbedio finansiranje za još četiri pretovarne stanice na kopu „Drmno”.
„U fazi smo izgradnje trafostanice Rudnik 5. Nadamo se da ćemo u toku ove godine, najkasnije u decembru završiti kompletan posao”, kaže Grčić.

Direktor ogranka kineskog CMEK-a Ren Kailong rekao je da je od otvaranja montažnog placa sa koga bager kreće na radnu poziciju prošlo 36 meseci i da su uz podršku ministra Antića i čelnih ljudi EPS-a svi planirani poslovi završeni.

Direktor sektora za rudarstvo nemačkog „TisenKrupa” Bernd Binder osvrnuo se na šest decenija dugu i plodonosnu saradnju sa EPS-om na velikim projektima, kao i na projektovanju i montažu rotornog bagera na „Drmnu” za koji je rekao da je od velike koristi za Srbiju i njene građane.
U okviru druge faze modernizacije Termoelektrane „Kostolac B“ kompanija CMEK sa podizvođačima završila je montažu šestog BTO sistema.
Bager je dugačak 150 metara i težak 3.200 tona, dok je transportni sistem dug 12 kilometara. Vrednost projekta je blizu 100 miliona dolara.

Cilj je povećanje kapaciteta površinskog kopa „Drmno“ sa devet na 12 miliona tona godišnje.
„Mi idemo ambiciozno, u narednom periodu ove godine 38 miliona tona, sledeća faza 40. Nakon toga, kada ovaj bager bude u punom kapacitetu radio, 42 i kada uđemo u Rađjevo 45 miliona tona. To su planovi EPS-a i bez sumnje će ostati najznačajniji deo srpske industrije, ekonomije, uticaja na našu ukupnu ekonomiju i najjači igrač u svojoj branši u jugoistočnoj Evropi“, kaže ministar energetike Aleksandar Antić.

Modernizacija se vrši na osnovu međudržavne saradnje Srbije i Kine.